Pazite kod pojave granuloma zuba

Granulom zuba je kronična upalna lezija koja se formira na vrhu korijena zuba kao odgovor organizma na bakterijsku infekciju unutar zubnog kanala. Radi se o maloj „nakupini“ stanica koje okružuju zubni korijen, nastaloj uslijed reakcije imunološkog sustava. Iako on obično ne izaziva bol u početnoj fazi, može dovesti do ozbiljnih komplikacija ako se ne liječi na vrijeme. 

Najčešće je povezan s neliječenim karijesom ili traumom zuba koji omogućuju bakterijama da prodru u zubnu pulpu i uzrokuju upalu. Granulom je važan klinički problem jer može uzrokovati različite zdravstvene poteškoće ako se ne liječi, uključujući gubitak zuba i širenje infekcije.

Uzroci nastanka granuloma zuba

Granulom zuba najčešće nastaje kao posljedica neliječenog karijesa ili pulpne infekcije koja dopire do korijena zuba. Kada bakterije prodru kroz oštećeni zub i stignu do pulpe, imunološki sustav reagira stvaranjem upalnog procesa. Tijelo stvara granulom kao oblik obrane, pokušavajući spriječiti širenje infekcije na okolna tkiva. 

Saznajte što je granulom i kako nastaje kao zaštitni odgovor na infekcije ili strane tvari u tijelu.

Osim neliječenog karijesa, on može biti posljedica loših dentalnih zahvata, poput nepravilno izvedenih endodontskih tretmana. U rijetkim slučajevima, može nastati uslijed traume zuba ili genetske predispozicije za stvaranje upalnih lezija.

Početni simptomi ne uključuju bol zuba

Granulom zuba često ne izaziva bol, osobito u početnim fazama, što može otežati pravovremeno otkrivanje. No, kako upala napreduje, mogu se pojaviti različiti simptomi. Osobe s granulomom mogu osjetiti blagu osjetljivost ili pritisak u području zahvaćenog zuba, osobito pri žvakanju. Povremeno se javljaju i otekline na desni iznad zuba s granulomom, a u ozbiljnijim slučajevima može doći do stvaranja fistule, malog kanala kroz koji se drenira gnoj iz upalnog žarišta. 

U slučaju infekcije, granulom može uzrokovati:

  • Oticanje lica
  • Povišenu temperaturu 
  • Bol

Ako ostane neliječen, može dovesti do ozbiljnih komplikacija poput gubitka zuba i širenja infekcije u okolna tkiva ili čak krvotok zato je važno što prije posjetiti stomatologa.

Dijagnoza i liječenje kod stomatologa

Dijagnoza granuloma zuba obično se postavlja rendgenskim snimanjem, kojim se može uočiti karakteristična upalna lezija na vrhu korijena zuba. Rendgenska slika pokazuje tamnu zonu koja označava upalno područje i omogućuje stomatologu da procijeni veličinu i ozbiljnost. 

dijagnoza granuloma na rentgenski slici
Simptomi granuloma se mogu dijagnosticirati rutinskim rendgenskim snimanjem. Ključno je potražiti profesionalnu stomatološku pomoć za pravilno liječenje, jer ne postoje kućni lijekovi ili lijekovi koji mogu sami eliminirati infekciju.

Liječenje ovisi o stupnju infekcije i stanju zuba. U većini slučajeva, liječenje uključuje endodontski zahvat, odnosno postupak čišćenja korijenskih kanala kako bi se uklonile bakterije i zaraženo tkivo. Nakon čišćenja, korijenski kanal se puni materijalom koji sprječava ponovni razvoj infekcije.

You may also like...