Kočioni sustavi automobila svakako su jedan je od najvažnijih dijelova jer omogućuju sigurno zaustavljanje i kontrolu brzine. Njihova ispravnost presudna je za sigurnost vozača, putnika i ostalih sudionika u prometu.
Današnji automobili opremljeni su naprednim sustavima za kočenje koji uključuju disk-kočnice, bubanj-kočnice, sustave protiv blokiranja kotača (ABS) i elektroničke sustave kontrole stabilnosti (ESP). Redovito održavanje kočnica i pravovremena zamjena istrošenih dijelova ključni su za sigurno i učinkovito kočenje u svim uvjetima vožnje.
Vrste kočionih sustava automobila
Kočioni sustavi automobila kod modernih vozila se razlikuju, ovisno o njihovoj namjeni i konstrukciji. Disk-kočnice najčešće se nalaze na prednjim kotačima, a kod novijih modela i na stražnjim, jer pružaju bolje performanse i učinkovitije raspršuju toplinu. Bubanj-kočnice, iako manje efikasne od disk-kočnica, i dalje se koriste na stražnjim kotačima nekih modela vozila zbog jednostavnosti i nižih troškova održavanja.

Hidraulički sustav koristi kočionu tekućinu za prijenos sile s papučice kočnice na kočione komponente, dok elektronički sustavi poput ABS-a sprečavaju blokiranje kotača prilikom naglog kočenja, čime povećavaju kontrolu nad vozilom i smanjuju rizik proklizavanja.
Elektronički sustavi asistencije pri kočenju
Moderni automobili sve češće dolaze opremljeni naprednim elektroničkim sustavima asistencije pri kočenju koji dodatno poboljšavaju sigurnost i stabilnost vozila.
Jedan od najpoznatijih kočionih sustava automobila je ABS (Anti-lock Braking System), koji sprečava blokiranje kotača prilikom naglog kočenja, omogućujući vozaču da zadrži kontrolu nad vozilom. Uz ABS, tu je i EBD (Electronic Brakeforce Distribution), koji optimizira raspodjelu kočione sile između prednjih i stražnjih kotača, prilagođavajući se uvjetima vožnje.